صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی

صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی

رشته امنیت عمومی جزو رشته‌هایی است که به شدت مورد نیاز قوه ی قضائیه می‌باشد، از همین رو طی آزمونی که هر ساله برگزار می‌شود تعدادی از داوطلبین شرکت کننده در آزمون کارشناسی رسمی رشته امنیت عمومی برگزیده شده و آموزش‌های لازم را برای کارشناس شدن در این رشته می‌بینند. رشته امنیت عمومی در گروه ایمنی و حوادث قرار گرفته است و با صلاحیت‌هایی که در دوره آموزش به دست می آورند، می‌توانند فرصت‌های شغلی و پیشرفت کاری زیادی را کارشناسان برای خود رقم بزنند.

علت فرصت‌های کاری پیش آمده در این حیطه این است که حیطه ی فعالیت کارشناس امنیت عمومی فقط به دادگاه محدود نمی‌باشد و با توجه به اینکه شرکت‌های امنیتی بسیاری در سراسر کشور در حال راه اندازی می‌باشد و یا راه اندازی گردیده‌اند، نیاز مبرمی به کارشناسان امنیت عمومی دارند. این کارشناسان می‌توانند، به عنوان مجری، مدرس، بازرس در شرکت‌های خصوصی و دولتی فعالیت نمایند.

از جمله صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی می‌توان به اظهار نظر در خصوص پرونده‌هایی که کارفرمایان از پیمان کاران شرکت‌های امنیتی شکایت کرده‌اند، نام برد. بررسی نحوه ی مراقبت از اسناد و مدارک محرمانه فوق محرمانه، طبقه بندی کردن اسناد و مدارک بر اساس محرمانه بودن، اظهار نظر در خصوص مراقبت از اشخاص حقیقی و حقوقی مهم مانند شخصیت‌های سیاسی نظام چون رهبری و رئیس جمهور، طراحی و اجرای طرح‌های امنیتی، همکاری با نیروی انتظامی که با کارشناسان جرائم جنایی همکاری می‌کنند. کارشناس امنیت عمومی در بحث جرائم جنایی با استفاده از مدارک و ادله به دست آمده در صحنه‌های جرم و جنایت نسبت به پیگیری و شناسایی عاملین جنایت اقدام می‌کنند.

شرح وظایف کارشناس امنیت عمومی

وظایف کارشناس امنیت عمومی به همین چند مورد محدود نشده و وظایف آن ها گستره ی وسیعی را در بر می گیرد. اما برای تفهیم بیشتر می توان به چند مثال اکتفا کرد.

به عنوان مثال در یک صحنه ی قتل واحد تشخیص هویت یک سری مدارکی دال بر وجود مجرم در صحنه پیدا می‌کند اما شخص خاصی را نمی‌تواند کشف کند، کارشناس امنیت عمومی با استفاده از این مدارک و نظریه ی پزشکی قانونی و طبق گزارشات به دست آمده از بازجویی‌هایی که از مطلعین، تحقیقات محلی و اولیای دم و مظنونین انجام گرفته است و با استفاده از تجربه و تخصص انتظامی و امنیتی که در این امور به دست آورده، تناقضات و ادله ی مشترک را پیدا کرده و توسط آن به مقصر یا متهم اصلی دست پیدا می‌کند.

یا مثلاً افرادی که تحت عنوان یا تحت پوشش فعالیت‌های بشر دوستانه یا عام المنفعه مثل محیط زیست اقدام به راه اندازی کمپین‌هایی می‌کنند که با این اسم و عنوان اقدام به جاسوسی برای کشورهای بیگانه کرده و یا اقدام به عملکردهایی می‌کنند که امنیت عمومی جامعه را به خطر می‌اندازد، کارشناس امنیت عمومی با اجازه ی دادستان و قضات اقدام به تحقیقات و کسب ادله لازم کرده و نظریه قطعی خود را در خصوص این افراد صادر می‌کند.

یا در بعضی مواقع که نیاز به طراحی و اجرای طرح‌هایی می‌باشد که امنیت سازمان یا نهادی بالاتر رود، به عنوان مثال برای بالاتر بردن امنیت سازمان انرژی هسته‌ای و حفاظت از دانشمندان و اشخاص مهم، از نظر کارشناسی کارشناسان امنیت عمومی بهره می‌برند.