اظهار نظر کارشناس رسمی دادگستری امنیت عمومی در خصوص پرونده های مخل امنیت عمومی

امنیت عمومی در واقع به معنای ایمنی و حفاظت از عموم مردم جامعه است . امنیت اجتماعی در واقع دارای مولفه هایی است که باعث رشد و تکامل جامعه می شود. امنیت عمومی جزء مسائلی است که توسط کارشناس قابل ارزیابی است. برخی از عملکرد ها مخل امنیت عمومی هستند که کارشناس به بررسی و ارزیابی آنها می پردازد. در هر جامعه ای عملکرد هایی وجود دارد که امنیت جامعه را خدشه دار می کند این عوامل شامل مواردی هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آسایش جامعه صدمه زده و باعث اضطراب خواهد شد.

انواع جرائم علیه امنیت عمومی

انواع جرائم علیه امنیت عمومی که می تواند انجام بشود به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد. جرائم مستقیم به این صورت است که شامل صدمه های مستقیم به پایه های حکومت جامعه می شود که می توان به شورش، جاسوسی و غیره اشاره کرد. اما بحث اصلی این مقاله که در خصوص جرائم مخل امنیت عمومی است که شامل موارد بی شماری نظیر: اسلحه کشیدن، چاقو کشیدن، سرقت مسلحانه، تبلیغ علیه نظام، جاسوسی و غیره خواهد شد. در مواردی که پرونده‌ای امنیت عمومی با حمله‌های مسلحانه همراه باشد کارشناس رسمی دادگستری اسلحه شناسی و مهمات نیز در خصوص نوع مهمات و خسارات آن اظهار نظر می‌نماید.

ارزیابی پرونده های مخل امنیت عمومی

در واقع ارزیابی پرونده های مخل امنیت عمومی توسط کارشناس انجام می شود و تمامی موارد مربوط به آن سنجیده می شود. بررسی میزان اخلال در امنیت عمومی، بررسی میزان ایجاد رعب و وحشت در اجتماع، جمع آوری مستندات مربوط به دلایل وقوع جرم، تعیین میزان ضریب فیزیکی اماکن و غیره توسط کارشناس انجام شده و نتایج طبق گزارش اعلام می شود.

ارزیابی پرونده های سرقت

پرونده های سرقت یکی از شایع ترین موارد در خصوص ایجاد اختلال در نظم عمومی است. کارشناس با ارزیابی پرونده های مخل امنیت عمومی نسبت به نحوه بدست آوردن ابزار آلات جرم با عنایت به محدودیت های قانونی و جمع آوری دلایل مربوط به سرقت و بر هم زدن نظم عمومی تحقیق کرده و طی گزارشی نتایج را ارائه می دهد. از جمله عواملی که بر سرقت مسلحانه نقش داشته اند وجود نابرابری درآمد، فقر، مشکلات معیشتی و بیکاری است. اما این موارد دلیلی موجه بر ادامه این کارها نیست.

جرائم رایانه ای و اختلال امنیت عمومی

یکی دیگر از عمده ترین و شایع ترین جرائم که از طریق رایانه انجام می شود جرائم رایانه ای و اختلال امنیت عمومی است. این جرائم به این صورت است که با انجام دسترسی غیر مجاز به اطلاعات سری، افشاء و پخش انواع اطلاعات، شایعه پراکنی، شورش و غیره باعث ایجاد اختلال در نظم عمومی می شود. رسیدگی به این پرونده ها که شامل بررسی نحوه دسترسی به اطلاعات، بررسی میزان افشاء اطلاعات و بررسی نحوه ایجاد شورش و غیره می شود توسط کارشناس رسمی دادگستری امنیت عمومی انجام می شود.

اظهارنظر کارشناسی در خصوص ماهیت امنیتی پروژه های آموزشی و اجرایی و تحقیقاتی مرتبط با موضوع امنیت ملی ارجاعی از سوی سازمان مجری طرح در صورت دارا بودن رتبه بندی صلاحیت و یا ارجاع از سوی کمیته کارشناسی مرکز

در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار رفته که تحقیق و پژوهش از ابزارهای کلیدی رسیدن به آن می‌باشد. از سوی دیگر با ظهور اقتصاد دانش‌بنیان، تغییرات سریع فناوری و افزایش روزافزون رقابت، نوآوری نقش حیاتی در تحول ساختارهای اقتصادی یافته است. این اهمیت به قدری بارز است، که از اقتصادهای پیشرفته امروزی به‌عنوان اقتصادهای مبتنی بر نوآوری یاد می‌شود. اما گاهاً پروژه های تحقیقاتی، آموزشی و اجرایی، می­توانند به عنوان تهدیدی برای امنیت عمومی محسوب شوند. تهدید عبارت است از هر چیزی که بتواند ثبات و امنیت را در یک کشور به خطر بیاندازد و تهدیدات منافع ملی را مورد هدف قرار می­دهد. امنیت به مفهوم امان بودن، آسایش، بی هراس و بی بیمی است که مصونیت از تعرض و تجاوز به حقوق مشروع است. امنیت در سطوح مختلف فردی، گروهی، ملی، داخلی، خارجی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست قرار می­گیرد. هنگامی که در اجرای یک پروژه جوانب مختلف امنیت رعایت نشود می توان آن را از مصادیق نقض امنیت عمومی دانست و این مسئله می­تواند در هر یک از سطوح برشمرده رخ دهد. با توجه به گستردگی موضوعی پروژه­های آموزشی، تحقیقاتی و اجرایی، بدیهی است که تهدیدات مربوطه در زمینه امنیت ملی نیز بسیار گسترده خواهد بود و زمانی که مصادیق نقض امنیت رخ دهد، اعلام نظر کارشناس رسمی دادگستری امنیت عمومی ضروری می­باشد. افزایش دانش و میزان دانایی، شناخت بهتر جهان، فراگیری چگونگی به خدمت گرفتن اشیاء جهان و افزایش قدرت و توانایی گام هایی هستند که ما را به سمت امنیت رهنمون می­کند. مولفه های امنیت ملی درچهارحوزه حفظ جان مردم و حفظ تمامیت ارضی حفظ سیستم­های اقتصادی و سیاسی، حفظ استقلال و حاکمیت کشور خلاصه می­شود اقدامات دفاع غیرعامل درسطوح نظامی و غیرنظامی درحوزه امنیت عمومی نقش بسزایی دارد که مهمترین آن جز وظایف نیروهای انتظامی و نظامی می باشد. همچنین، زمانی که سازمان مجری طرح در زمینه پروژه های آموزشی و اجرایی و تحقیقاتی، موضوعی را مطابق با امنیت ملی نیازمند نظریه کارشناسی و قضایی بداند، آن را به کارشناس دادگستری امنیت عمومی ارجاع خواهد داد. براساس ماهیت پروژه و حیطه تخصصی آن کارشناس رسمی امنیت عمومی موظف است تا به بررسی جوانب نقض و یا اهمیت امنیت ملی در پروژه مربوطه پرداخته و اعلام نظریه کارشناسی را به دادگاه اعلام نماید. پروژه­های تحقیقاتی، آموزشی و اجرایی در سازمان­های مختلف و حسب موارد مختلف اجرا می­شوند. کمیته کارشناسی براساس تخصص هر کارشناس امنیت عمومی پرونده مربوطه را به وی ارجاع داده و در خصوص ماهیت امنیتی پروژه مربوطه از وی نظرخواهی می­کند.

آیا شما هم می‌توانید یک کارشناس امنیت عمومی باشید

یک کارشناس امنیت عمومی اصولاً به فردی اطلاق می‌شود که درجه امنیت فرد، سند یا مکان را بررسی و اعلام می‌کند. برای این شغل به تحصیل در رشته دانشگاهی با همین عنوان نیاز دارید. علاوه بر تحصیلات، یک سری ویژگی‌ها هستند که می‌توانند در موفقیت شما تاثیرگذار باشند. اگر فردی با ویژگی‌های زیر به دنبال گرایش امنیت عمومی برود، موفقیت او حتمی است.

  • هوش و دقت بالا

یک کارشناس رشته امنیت عمومی باید باهوش، دقیق و متمرکز باشد. از یک کارشناس رشته امنیت عمومی انتظار می‌رود که توانایی اظهار نظر درباره موارد امنیتی رشته خود را داشته باشد. وی باید قادر به بررسی مسائل امنیتی بوده و بر طبق قوانین و آئین نامه عمل نماید. یک کارشناس امنیت عمومی باید بتواند با حفظ آرامش خود در موقعیت‌های حساس، تمام هوش و دقت خود را به کار گیرد. مغز شما باید همیشه در حالت آماده باش باشد؛ چون حتی اگر نکته‌ای در اعلام درجه امنیتی فرد و مکان را در نظر نگیرید، ممکن است نتیجه گیری شما کاملاً برعکس شود.

  • بی طرفی

یک کارشناس امنیت عمومی باید بی طرف بوده و در صورت اینکه به جناحی وابستگی داشته باشد، باید این وابستگی را به صورت شخصی نگه داشته و بی طرفی خود را حفظ نماید. اگر با فردی که در محضر دادگاه قرار دارد رابطه‌ای دارد، این رابطه نباید در قضاوت و بررسی وی خللی وارد نماید.

  • رازداری

انتظار می‌رود که یک کارشناس امنیت عمومی رازدار باشد. یکی از وظایف کارشناس امنیت عمومی بررسی تشخیص طبقه سطوح اسناد از نظر محرمانه بودن آن‌هاست. ممکن است که او با اسناد رده بالا کار کند و بی‌شک این نوع اسناد دارای اهمیت امنیتی می‌باشند و حتی انتشار یک کلمه از آن‌ها از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود.

اگر یکی دو تا از این ویژگی‌ها را ندارید نگران نباشید. چون همه افراد با بی‌طرفی کامل به دنیا نمی‌آیند. این ویژگی‌ها قابل پرورش و بهبود می‌باشند. تمرین‌های بسیاری برای بالا بردن دقت و تمرکز وجود دارد. اگر به این رشته امنیت عمومی و شغل کارشناس امنیت عمومی علاقمند باشید و آن را آینده خود می‌بینید با پرورش این ویژگی‌ها و کمک گرفتن از ما مسیر رسیدن به هدف خود را آغاز کنید. اگر پس از خواندن این مطلب متوجه شده‌اید که رشته امنیت عمومی با روحیات و توانایی شما سازگار نمی‌باشد، بد نیست به مطالب مربوط به رشته‌های امور آب، امور اداری و استخدامی، امور آموزشی، امور تعاونی و باقی رشته‌ها در سایت نیز سری بزنید. کارشناسی در تمامی این رشته‌ها به معنای تضمین آینده شما خواهد بود.

اظهارنظر کارشناسی در خصوص تشخیص محتوی اسناد طبقه بندی شده در چهار سطح محرمانه، خیلی محرمانه سری و به کلی سری حسب ارجاع مقامات قضائی و سایر مقامات مجاز مصرح در قوانین و آئین نامه ها و مصوبات هیئت دولت و دیگر افراد حقیقی و حقوقی بنا به درخواست

در جرایم علیه امنیت عمومی، در صورتی که بازپرس با مطالعه يا دسترسي به تمام يا برخي از اوراق، اسناد يا مدارك پرونده را با ضرورت كشف حقيقت منافي بداند، با ذكر دليل، قرار عدم دسترسي به آنها را صادر مي‌كند. همچنین، معمولاً آن دسته از دعاوی به کارشناسی ارجاع می‌شود که قاضی خارج از علم حقوقی و فقهی و اطلاعات عرفی که نسبت به برخی مسایل دارد، فاقد شناخت لازم در آن زمینه باشد که در این مورد ضروری است با توجه به اجازه ناشی از قوانین، به کارشناس مرتبط، موضوع را ارجاع و برابر قانون در زمینه جرایم امنیت عمومی، موضوع بررسی اسناد به عهده کارشناس رسمی دادگستری امنیت عمومی خواهد بود و باید در فرجه قانونی اطلاعات لازم را از آنان اخذ کند. سند نوشته­ای است که در مقام دعوا یا دفاع مورد استناد باشد و هر جسم و یا هر مدرکی که اطلاعاتی را بازگو یا استناد به آن مطلبی را اثبات کند. اطلاعات طبقه‌بندی شده اطلاعات حساسی است که، بر پایه قانون یا مقرّرات داخلی بنگاه‌های مالک آن، دسترسی به آن برای گروه خاصی منع شده‌است و تنها در موارد ارجاع قضایی کارشناس امنیت عمومی می­تواند به این اسناد دسترسی داشته باشد. تقریباً همه دولت‌ها ضوابطی برای طبقه‌بندی اسناد و اطلاعات دارند. بسیاری از شرکت‌های خصوصی نیز برای حفاظت از اطلاعات مالی و فنی خود نوعی نظام طبقه‌بندی دارند. تعیین درجه اهمیت و تأثیرگذاری سند در تأمین امنیت ملی یا امنیت یک سازمان در یکی از طبقات چهارگانه اسناد بکلی سری، سری، خیلی محرمانه و محرمانه جای می­گیرد. اسناد بکلی سری دسته­ای از اسناد و داده­هایی هستند که افشاء غیرمجاز آن به اساس دولت و حکومت (امنیت ملی کشور) ضرر و زیان جبران­ناپذیری را وارد می­کند. اسناد سری به اسناد و داده­هایی اطلاق می­گردد که افشاء غیرمجاز آن منافع عمومی و امنیت ملی را دچار مخاطره و موجب زیان عمده به کشور شود و هم چنین باعث تیرگی روابط سیاسی با دولت­های خارجی و به خطر افتادن امنیت کشور گردد. اسناد خیلی محرمانه به اسناد و داده­هایی اطلاق می­گردد که افشاء غیرمجاز آن نظام امور سازمان­ها را مختل و اجرای وظایف آن­ها را ناممکن سازد. اسناد محرمانه دسته­ای از اسناد و داده­هایی هستند که افشاء غیرمجاز آن موجب اخلال در امور داخلی یک سازمان می­گردد یا با مصالح اداری آن سازمان مغایر باشد. در مواردی که ارجاع کارشناس رسمی امنیت عمومی نسبت به بررسی اسناد طبقه­بندی شده صورت می­گیرد، وی موظف است تا ضمن رعایت کلیه اقدامات مراقبتی بر اساس قوانین و مقررات به بررسی مفاد پرونده­ها و اسناد پرداخته و گزارش کارشناسی را به صورت مکتوب به قاضی مربوطه ارائه نماید. بررسی اسناد طبقه­بندی شده توسط کارشناس دادگستری امنیت عمومی به منظور ایجاد شرایطی است که دستیابی افراد غیرمجاز به اهداف طبقه­بندی را خنثی می­کند.

صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی

صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی

رشته امنیت عمومی جزو رشته‌هایی است که به شدت مورد نیاز قوه ی قضائیه می‌باشد، از همین رو طی آزمونی که هر ساله برگزار می‌شود تعدادی از داوطلبین شرکت کننده در آزمون کارشناسی رسمی رشته امنیت عمومی برگزیده شده و آموزش‌های لازم را برای کارشناس شدن در این رشته می‌بینند. رشته امنیت عمومی در گروه ایمنی و حوادث قرار گرفته است و با صلاحیت‌هایی که در دوره آموزش به دست می آورند، می‌توانند فرصت‌های شغلی و پیشرفت کاری زیادی را کارشناسان برای خود رقم بزنند.

علت فرصت‌های کاری پیش آمده در این حیطه این است که حیطه ی فعالیت کارشناس امنیت عمومی فقط به دادگاه محدود نمی‌باشد و با توجه به اینکه شرکت‌های امنیتی بسیاری در سراسر کشور در حال راه اندازی می‌باشد و یا راه اندازی گردیده‌اند، نیاز مبرمی به کارشناسان امنیت عمومی دارند. این کارشناسان می‌توانند، به عنوان مجری، مدرس، بازرس در شرکت‌های خصوصی و دولتی فعالیت نمایند.

از جمله صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی می‌توان به اظهار نظر در خصوص پرونده‌هایی که کارفرمایان از پیمان کاران شرکت‌های امنیتی شکایت کرده‌اند، نام برد. بررسی نحوه ی مراقبت از اسناد و مدارک محرمانه فوق محرمانه، طبقه بندی کردن اسناد و مدارک بر اساس محرمانه بودن، اظهار نظر در خصوص مراقبت از اشخاص حقیقی و حقوقی مهم مانند شخصیت‌های سیاسی نظام چون رهبری و رئیس جمهور، طراحی و اجرای طرح‌های امنیتی، همکاری با نیروی انتظامی که با کارشناسان جرائم جنایی همکاری می‌کنند. کارشناس امنیت عمومی در بحث جرائم جنایی با استفاده از مدارک و ادله به دست آمده در صحنه‌های جرم و جنایت نسبت به پیگیری و شناسایی عاملین جنایت اقدام می‌کنند.

شرح وظایف کارشناس امنیت عمومی

وظایف کارشناس امنیت عمومی به همین چند مورد محدود نشده و وظایف آن ها گستره ی وسیعی را در بر می گیرد. اما برای تفهیم بیشتر می توان به چند مثال اکتفا کرد.

به عنوان مثال در یک صحنه ی قتل واحد تشخیص هویت یک سری مدارکی دال بر وجود مجرم در صحنه پیدا می‌کند اما شخص خاصی را نمی‌تواند کشف کند، کارشناس امنیت عمومی با استفاده از این مدارک و نظریه ی پزشکی قانونی و طبق گزارشات به دست آمده از بازجویی‌هایی که از مطلعین، تحقیقات محلی و اولیای دم و مظنونین انجام گرفته است و با استفاده از تجربه و تخصص انتظامی و امنیتی که در این امور به دست آورده، تناقضات و ادله ی مشترک را پیدا کرده و توسط آن به مقصر یا متهم اصلی دست پیدا می‌کند.

یا مثلاً افرادی که تحت عنوان یا تحت پوشش فعالیت‌های بشر دوستانه یا عام المنفعه مثل محیط زیست اقدام به راه اندازی کمپین‌هایی می‌کنند که با این اسم و عنوان اقدام به جاسوسی برای کشورهای بیگانه کرده و یا اقدام به عملکردهایی می‌کنند که امنیت عمومی جامعه را به خطر می‌اندازد، کارشناس امنیت عمومی با اجازه ی دادستان و قضات اقدام به تحقیقات و کسب ادله لازم کرده و نظریه قطعی خود را در خصوص این افراد صادر می‌کند.

یا در بعضی مواقع که نیاز به طراحی و اجرای طرح‌هایی می‌باشد که امنیت سازمان یا نهادی بالاتر رود، به عنوان مثال برای بالاتر بردن امنیت سازمان انرژی هسته‌ای و حفاظت از دانشمندان و اشخاص مهم، از نظر کارشناسی کارشناسان امنیت عمومی بهره می‌برند.